skip navigation
Players

Rosters Revealed for 2019 OHL Gold Cup

By Ontario Minor Hockey Association, 04/15/19, 1:00PM EDT

Share

Team White and Team Black representing OMHA at tournament


Photo Credit: Kevin Sousa Photography

Two teams representing the Ontario Minor Hockey Association will participate in the 2019 Under 16 OHL Gold Cup in Kitchener from May 2 to 5, 2019.

The rosters are comprised of 40 of the best Minor Midget-aged players who played in the OMHA this season, many that were selected in the OHL Draft on April 6. Eighteen of the 22 eligible OMHA teams are represented.

This year marks the seventh annual OHL Gold Cup, which was introduced in 2013 as part of the Hockey Canada Program of Excellence (POE). Ontario players selected from this event, have a chance to play for Canada at the World Under-17 Hockey Challenge, as they continue through the POE, to the Hockey Canada under-17 selection camp, held at the end of July.

In addition to games, OHL Gold Cup players will receive development opportunities and training directly from Hockey Canada instructors. Throughout the week players will participate in three off-ice education sessions, dedicated position-specific practices, and a full-team game-day skate.

Furthermore, the focus on development provides a greater symmetry between the OHL Gold Cup and the National Under-17 Development Camp - the next step for these players in the Hockey Canada Program of Excellence.

Players will compete in three pool games and one crossover game on the final day, with the OHL Gold Cup champion being named from the winner of the A1 versus B1 crossover game - all games are open to the public.

The eight teams participating in the OHL Gold Cup are OMHA Black, OMHA White, ALLIANCE, GTHL Blue, GTHL Red, HEO, HNO and NOHA.

Here are the rosters and schedule information for teams OMHA Black and OMHA White:

Team OMHA Black

Name Position OMHA Team OHL Team
Justin Dilauro G Whitby Wildcats Mississauga Steelheads
Gavin Bradt G Central Ontario Wolves -
Douglas Carr D Whitby Wildcats Owen Sound Attack
Joshua Simpson D Whitby Wildcats Sudbury Wolves
Jacob Holmes D York-Simcoe Express Sault Ste. Marie Greyhounds
Matthew Roy D York-Simcoe Express Flint Firebirds
Braden Hache D York-Simcoe Express Kingston Frontenacs
James Jodoin D Oakville Rangers Windsor Spitfires
Brenden Sirizzotti F Whitby Wildcats Ottawa 67's
Ryan Winterton F Whitby Wildcats Hamilton Bulldogs
Thomas Johnston F Whitby Wildcats Ottawa 67's
Kaleb Nelson F York-Simcoe Express Hamilton Bulldogs
Ryan Cutler F York-Simcoe Express Peterborough Petes
Ty Anselmini F Guelph Jr. Gryphons London Knights
Dylan Richardson F Guelph Jr. Gryphons Hamilton Bulldogs
Mark McIntosh F Guelph Jr. Gryphons Kitchener Rangers
Adam O'Marra F Oakville Rangers Mississauga Steelheads
Ethan Lindsay F Barrie Jr. Colts Owen Sound Attack
Sean Mateer F Markham Waxers Mississauga Steelheads
Andrew Whitton F Brampton 45's -

Team Staff

Head Coach: Peter McBride (OMHA Coaches Program)
Assistant Coach: Jim Kellachan (Whitby Minor Midget AAA)
Assistant Coach: Zach McCollough (Barrie AAA)
Trainer:  Jessica Pragg (York-Simcoe Minor Midget AAA)
Trainer Mentor: Tony Caravaggio (Chair, OMHA Trainers Program)

Schedule

Opponent Date and Time
vs. Team NOHA May 2, 6:00 PM
at Team GTHL Red May 3, 1:30 PM
vs. Team Alliance May 4, 4:15 PM

Team OMHA White

Name Position OMHA Team OHL Team
Matteo Drobac G Halton Hurricanes Hamilton Bulldogs
Carter Garvie G Grey-Bruce Highlanders Saginaw Spirit
Connor Punnett D North Central Predators Saginaw Spirit
Chas Sharpe D North Central Predators Mississauga Steelheads
Connor Federkow D Niagara North Stars London Knights
Calum Chau D Halton Hurricanes -
Nicholas Paone D Southern Tier Admirals Peterborough Petes
Wil Murphy D Kingston Jr. Frontenacs Erie Otters
Ethan Larmand F North Central Predators Sudbury Wolves
Cole Patey F North Central Predators Peterborough Petes
Lawson Sherk F Halton Hurricanes Hamilton Bulldogs
Ethan Burroughs F Halton Hurricanes Owen Sound Attack
Jon-Randall Avon F Peterborough Minor Petes Peterborough Petes
Daniel Michaud F Quinte Red Devils Ottawa 67's
Blake Hall F Southern Tier Admirals Barrie Colts
Barret Joynt F Kingston Jr. Frontenacs Kingston Frontenacs
Brett Bressette F North Central Predators Erie Otters
Parker Hendsbee F Niagara North Stars Ottawa 67's
Joshua Ziliotto F Burlington Eagles North Bay Battalion
Jacob Maillett F Hamilton Jr. Bulldogs Guelph Storm

Team Staff

Head Coach: Adam Syring (Hamilton Bantam AAA)
Assistant Coach: André Dénommée (Kingston Minor Midget AAA)
Assistant Coach: Justin Woolacott (Central Ontario Bantam AAA)
Trainer:  Stephanie Juffs (Richmond Hill Minor Bantam AA)
Trainer Mentor: Tony Caravaggio (Chair, OMHA Trainers Program)

Schedule

Opponent Date and Time
vs. Team GTHL Blue May 2, 3:45 PM
at Team HEO May 3, 3:45 PM
vs. Team HNO May 4, 2:00 PM

Like this article?

Share with your friends on Facebook and join the largest network of hockey parents.

you may also like

Players
Alumni
Alumni
Alumni
Alumni
Players